Uczucia i refleksje Makbeta

Uczucia i refleksje Makbeta

W scenie piątej aktu piątego dramatu Szekspira pt.: ?Makbet?, główny bohater, którym jest właśnie Makbet, początkowo jest bardzo pewny siebie (?warowny zamek nasz szydzi z tej groźby?). Uważa, że gdyby szeregi wojsk nieprzyjaciela nie były zasilane przez jego zdrajców, bez wątpliwości wygraliby tę bitwę, bez większego trudu. Sądzi, że zbyt wiele w życiu przeżył, dlatego przestał być czuły i wrażliwy na wszelkie emocje i grozy.

Potem zaczyna szaleć, denerwuje go nawet fakt, że Sejton akurat w tej chwili przekazuje mu nowinę o śmierci żony ? jest zły, że wszystkie nieszczęścia dopadają go naraz. Śmierć żony nie robi na nim większego znaczenia. Niewiadomo też, co jest tego przyczyną (kiedyś przecież uchodzili za bardzo udane, przykładne małżeństwo).

Czyżby to popełnione zbrodnie spowodowały w nim zatracenie ludzkości, czy może nadmiar władzy i ambicji? Makbet przyrównuje świat do nudnego przedstawienia w teatrze (?powieść idioty?), życie do ?nędznego aktora? w nim grającego. Poza tym jest tak zdesperowany i oszalały, że nie wierzy żołnierzowi, który oznajmia zbliżanie lasku birnamskiego do zamku ? wręcz przeciwnie ? wyładowuje na nim całą swą wściekłość.

Chwilę później jednak rehabilituje się i uspokaja. Mówi żołnierzowi, jaki los go czeka w razie, gdyby jego alarm okazał się fałszywy, ale wspomina też o tym, że sam sobie wymierzy karę, jeśli żołnierz mówił prawdę. Przypomina sobie później treść przepowiedni czarownic i zaczyna rozumieć, że jego klęska jest nieunikniona. Wie, że porażka znajduje się blisko, ale chce być do końca honorowy. Chce zginąć z mieczem w ręku.

Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#prześledź uczucia i refleksje makbeta na podstawie aktu v sceny 5

Authors

Related posts

Top