Słownik polskiego

25 rocznica stanu wojennego

25 rocznica stanu wojennego
25 rocznica stanu wojennego Jutro jest kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niewiele dzieci i młodzieży wie, czym był stan wojenny. Wiedza ich opiera

25 rocznica stanu wojennego

Jutro jest kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niewiele dzieci i młodzieży wie, czym był stan wojenny. Wiedza ich opiera się jedynie na skrótowych wydarzeniach z lekcji historii.

W tym roku z młodzieżą o stanie wojennym w Polsce rozmawiali muzycy. To bardzo nietypowe, jednak każdy, kto żył w tamtych latach, może przekazać nam, co się wtedy działo i jaki to miało wpływ na rozwój człowieka, kultury i sztuki, a także na przyszłe pokolenia, które o stanie wojennym mogą dowiedzieć się tylko z podręczników czy encyklopedii.

Niewielu zdaje sobie sprawę, ze ich ulubiona piosenka Perfectu, autobiografia, właśnie dotyczyła tamtego czasu i opowiada smutną historię, kiedy to w Polsce był stan wojenny.

Dziś na forach internetowych czytam o tym, co piszą młodzi ludzie. Jeden z nich Pisze:

“Mam pytanie tak słuchając sobie autobiografii nie mogłem się domyślić gdzie ojciec stawiał ten martenowski piec? A bardzo mnie to ciekawi, prosiłbym o pomoc jako ze jestem z młodego pokolenia i nie potrafię sobie sam odpowiedzieć, z góry dzięki”.

Inny użytkownik mu odpowiada:

Heh trudne pytanie. Też jestem z tego “młodego pokolenia” Z tekstu wynika, że “Bóg wie gdzie…”

Dalej ktoś odpowiada:

“martenowski piec?? Ani w latach 80-tych nie miałem, ani dziś nie mam wątpliwości: chodzi o Nową Hutę”.

Inna osoba cytuje słowa z gazety:

“a tak w ogóle kiedyś już cytowałem tą gazetę ale niech będzie jeszcze raz…

Przez lata tłumy słuchaczy spijały z ust Grzegorza Markowskiego słowa “Autobiografii”, hymnu pokoleniowego młodzieży lat 80. ubiegłego wieku. Rówieśnicy tego utworu do tej pory nie doczekali się własnego śpiewanego manifestu.

AUTOBIOGRAFIA – CICHA MODLITWA”

A to już wiesz?  Wyczółkowski wrócił do Muzeum Narodowego

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy