Wiadomości branżowe

Polacy nie znają się na finansach. Tak rodzą się długi

Polacy nie znają się na finansach. Tak rodzą się długi
Tylko co trzeci Polak twierdzi, że zna się na finansach. Nie potrafimy analizować warunków i kosztów kredytów. Kto jest temu winien? Uważamy, że to szkoła nie dała oodpowiedniego przygotowania przyszłym klientom banków. W Bankier.pl publikujemy wyniki badania towarzyszącego tegorocznemu Dniu bez Długów.71% badanych jest zdania, że brak wiedzy finansowej w codziennym życiu niesie ze sobą odczuwalne konsekwencje i prowadzi do popadania w długi – wynika z właśnie opublikowanego raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Grupy Kruk. Badanie zorganizowano z okazji kolejnej edycji Dnia bez Długów, którego partnerem jest portal finansowy Bankier.pl.Tylko co czwarty Polak przyznaje, że potrafi samodzielnie przeanalizować warunki i koszty udzielanego mu kredytu. Podobnie niewielka grupa rozumie treść umów produktów finansowych – pożyczek, ubezpieczeń czy kont. Tylko 27 % osób wie, jak postępować, gdy pojawiają się problemy z opłaceniem rachunków lub spłatą długu na czas. Ogólna wiedza Polaków o finansach – w przekonaniu większości z nich – ma niewiele wspólnego ze świadomym zarządzaniem domowym budżetem. Sprowadza się raczej

Tylko co trzeci Polak twierdzi, że zna się na finansach. Nie potrafimy analizować warunków i kosztów kredytów. Kto jest temu winien? Uważamy, że to szkoła nie dała oodpowiedniego przygotowania przyszłym klientom banków. W Bankier.pl publikujemy wyniki badania towarzyszącego tegorocznemu Dniu bez Długów.

71% badanych jest zdania, że brak wiedzy finansowej w codziennym życiu niesie ze sobą odczuwalne konsekwencje i prowadzi do popadania w długi ? wynika z właśnie opublikowanego raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Grupy Kruk. Badanie zorganizowano z okazji kolejnej edycji Dnia bez Długów, którego partnerem jest portal finansowy Bankier.pl.

Tylko co czwarty Polak przyznaje, że potrafi samodzielnie przeanalizować warunki i koszty udzielanego mu kredytu. Podobnie niewielka grupa rozumie treść umów produktów finansowych ? pożyczek, ubezpieczeń czy kont. Tylko 27 % osób wie, jak postępować, gdy pojawiają się problemy z opłaceniem rachunków lub spłatą długu na czas. Ogólna wiedza Polaków o finansach ? w przekonaniu większości z nich ? ma niewiele wspólnego ze świadomym zarządzaniem domowym budżetem. Sprowadza się raczej do tego, by co miesiąc związać koniec z końcem.

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że niski poziom wiedzy o finansach jest przyczyną realnych problemów w codziennym życiu. W najlepszym przypadku prowadzi do nieumiejętności oszczędzania czy reklamowania wadliwych produktów. To, że nie rozumiemy istoty i działania wielu produktów finansowych, powoduje, że podpisujemy umowy bez świadomości ich konsekwencji, po czym wydajemy pieniądze nieracjonalnie albo ? w najgorszym razie ? wpadamy w długi.

Jaka wiedza przyda się najbardziej i od czego zacząć finansowe korepetycje? Na takie pytania odpowiadali na krótko przed Dniem bez Długów czytelnicy Bankier.pl. Z odpowiedzi udzielonych przez internautów wynika, że najważniejszym zagadnieniem edukacji finansowej w polskich realiach powinno być zarządzanie domowym budżetem (46%).

Więcej: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-nie-znaja-sie-na-finansach-Tak-rodza-sie-dlugi-2986152.html.

 

 

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Chiny ? kraj z potencjałem. Edukacja biznesowa w czasach globalizacji

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy