Wiadomości branżowe

Znamy młodych Mistrzów Internetu 2014. Nowa Sól, Radom i Kraków na podium

Znamy młodych Mistrzów Internetu 2014. Nowa Sól, Radom i Kraków na podium
Tegorocznymi zwycięzcami Net Masters Cup została drużyna Misiaczki z Centrum  Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego "Elektryk" w Nowej Soli. Drugie i trzecie miejsce przypadły zespołom z Radomia i Krakowa. Wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Internecie zakończył półroczne, kilkuetapowe zmagania ponad 10 tysięcy zawodników z całej Polski. Nagroda dla członków zwycięskiej drużyny to pełny pakiet opieki na studiach na kierunku informatycznym, w tym stypendium finansowe. 17 czerwca w Warszawie odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup, organizowanej przez Grupę Allegro, Netię i Cisco. W czasie Wielkiego Finału 22 drużyny z całej Polski, wyłonione w kilkuetapowych eliminacjach spośród 2526 drużyn zgłoszonych do konkursu, rozwiązywały zadania ułożone przez ekspertów z prestiżowych uczelni wyższych – partnerów Olimpiady. Zadania przekrojowo sprawdzały wiedzę uczestników dotyczącą takich zagadnień jak algorytmika i programowanie, bazy danych, bezpieczeństwo sieci i systemów, czy język programowania C,a także umiejętności praktyczne młodych informatyków. Jak podkreślają organizatorzy, to

Tegorocznymi zwycięzcami Net Masters Cup została drużyna Misiaczki z Centrum  Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego “Elektryk” w Nowej Soli. Drugie i trzecie miejsce przypadły zespołom z Radomia i Krakowa. Wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Internecie zakończył półroczne, kilkuetapowe zmagania ponad 10 tysięcy zawodników z całej Polski. Nagroda dla członków zwycięskiej drużyny to pełny pakiet opieki na studiach na kierunku informatycznym, w tym stypendium finansowe.

17 czerwca w Warszawie odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup, organizowanej przez Grupę Allegro, Netię i Cisco. W czasie Wielkiego Finału 22 drużyny z całej Polski, wyłonione w kilkuetapowych eliminacjach spośród 2526 drużyn zgłoszonych do konkursu, rozwiązywały zadania ułożone przez ekspertów z prestiżowych uczelni wyższych ? partnerów Olimpiady. Zadania przekrojowo sprawdzały wiedzę uczestników dotyczącą takich zagadnień jak algorytmika i programowanie, bazy danych, bezpieczeństwo sieci i systemów, czy język programowania C,a także umiejętności praktyczne młodych informatyków. Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie praktyczny aspekt zadań jest niezwykle istotny, gdyż sprawdza realne umiejętności, przydatne zarówno w późniejszej edukacji, jak i życiu zawodowym.

?Konsekwentnie od wielu lat wspieramy przedsięwzięcia promujące wśród młodych ludzi zdobywanie kompetencji z zakresu informatyki czy nowych technologii. Z jednej strony budowa społeczeństwa opartego na wiedzy, społeczeństwa cyfrowego, które jest priorytetem zarówno Unii Europejskiej, jak i naszej administracji publicznej, wymaga nie tylko szerokiego dostępu do najnowszych technologii, ale co ważniejsze ? ludzi przygotowanych do tego, aby w pełni wykorzystywać szanse, jakie one stwarzają. To właśnie ci ludzie ? dziś jeszcze bardzo młodzi ? są jeszcze w szkołach, a wielu z nich jest na tej sali, co bardzo cieszy? ? mówi Magdalena Gaj, Prezes UKE, która tradycyjnie już od lat sprawuje patronat nad konkursem.

?Ważne jest, aby informatyka czy telekomunikacja przestały być stereotypowo postrzegane jako dziedziny ?męskie? , bo branże te potrzebują kobiet i co obserwujemy ? stwarzają im doskonałe szanse rozwoju zawodowego. Dlatego organizatorzy już zapowiedzieli zmiany w formule konkursu, które będą zachęcały dziewczyny do aktywnego udziału w Net Masters Cup oraz większej aktywności na rynku IT? ? dodaje.

A to już wiesz?  Mobilne centrum nauki "Planeta Energii" odwiedzi Piłę!

Nowa Sól, Radom i Kraków na podium

Zwycięzcą Olimpiady została drużyna Misiaczki z Centrum  Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego “Elektryk” w Nowej Soli w składzie: Michał Idzikowski, Maciej Suszko i Igor Koropiecki pod opieką Moniki Kuś. Drugie miejsce zajęła drużyna Bug Busters z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu: Marcin Witkowski, Norbert Marchewka i Jarosław Węgliński pod opieką Rafała Błędowskiego. Trzecie miejsce przypadło zespołowi z V Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa w składzie: Michał Glapa, Jakub Łabaj i Dominik Bartosik pod opieką Andrzeja Dyrka.

?Tegoroczne wyniki wyraźnie pokazują, że nieważne skąd się jest, jeśli ma się dostęp do internetu, zyskuje się takie same szanse jak inni? ? mówi Marta Pietranik-Pacuła, koordynator Olimpiady. ?Cieszy nas wysoki poziom konkursu, o który dbają uczelnie partnerskie. Polska potrzebuje wielu dobrych informatyków, a takich właśnie co roku gromadzi Net Masters Cup? ? dodaje.

Jak wspomniała podczas rozpoczęcia Olimpiady Minister Małgorzata Olszewska, Podsekretarz Stanu w MAC: ?To niezwykłe patrzeć dzisiaj na tylu bardzo młodych ludzi, którzy z taką pasją interesują się nowymi technologiami. Olimpiady takie jak ta są niewątpliwą szansą dla wszystkich, którzy swoje pasje i marzenia mogą przekuć w życiowy sukces. Co warte podkreślenia ? zadania, z którymi będziecie dzisiaj się zmagać, z pewnością stanowiłyby nie lada problem dla wielu ekspertów z branży. Tym bardziej jestem pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu, jaki wszyscy reprezentujecie?. I dodała: ?Warto również zwrócić uwagę, że ostatnie dane Komisji Europejskiej pokazują, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży ICT stale rośnie, a Europa może borykać się z poważnym niedoborem pracowników w tej branży. Życząc Wam wszystkim powodzenia, serdecznie gratuluję dotychczasowych sukcesów. Osiągnęliście naprawdę wiele i jestem przekonana, że to dopiero początek Waszej kariery.?

Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali nagrody rzeczowe oraz pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym: stypendium finansowe w wysokości 5000 złotych za semestr, staż w Grupie Allegro, wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe, warsztaty i wsparcie merytoryczne. Nagrodzone zostały również drużyny, które zajęły drugie i trzecie miejsce ? ich członkowie i opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy laureaci otrzymali także prenumeratę magazynu CHIP.

A to już wiesz?  Nowe, kontrowersyjne zasady egzaminów na prawo jazdy

Największy konkurs w Polsce

Co roku Net Masters Cup angażuje tysiące młodych pasjonatów internetu z całej Polski. W konkursie mogą uczestniczyć trzyosobowe zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczyciela prowadzącego. To największe przedsięwzięcie naukowo-rozrywkowe dla młodzieży w Polsce i jedno z największych w Europie. W eliminacjach wszystkich dotychczasowych edycji Olimpiady udział wzięło ok. 200 tys. uczestników. Łącznie w olimpiadach wystartowało ponad 28 tysięcy drużyn, co daje wynik kilkuset tysięcy uczestników!

Partnerzy i patroni Olimpiady

Organizatorami konkursu są Netia, Grupa Allegro oraz Cisco. Za ułożenie zadań konkursowych odpowiada aż 11 renomowanych, wiodących w rankingach, uczelni: Katedra Informatyki (Wydziału IEiT) Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Politechniki: Białostocka, Łódzka, Poznańska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nad poziomem merytorycznym czuwają także: Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: magazyn komputerowy CHIP, serwis Spider?s Web i Wykop.pl

Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie www.netmasterscup.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Net Masters Cup. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy